logo

SON DAKİKA

Suriyeli Vatandaşların Sorunları Tartışıldı

suriyeli-vatandaslarin-sorunlari-tartisildiTürkiye'ye sığınan Suriyeli vatandaşların durumu masaya yatırıldı.
29 Aralık 2013 Pazar 21:23

 Siirt Vali Yardımcısı Mustafa Pala başkanlığında valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda, Siirt'te yaşayan Suriye uyruklu vatandaşların durumu masaya yatırıldı. İl genelinde yapılan çalışmalar ve gelişmelerin ele alındığı toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Pala, Suriyeli vatandaşlarla ilgili verilen hizmetleri en iyi şekilde yürütme çabası içerisinde olduklarını belirtti.

Pala, Suriyeli vatandaşlara ayni ve nakdi yardımlarının devam edeceğini kaydederek, "Suriyeli kardeşlerimize sadece sığınma, yemek temini değil, aynı zamanda sağlık, eğitim, ibadet hizmetleri ve akla gelecek her türlü çalışmaları yürütüyoruz. AFAD koordinesinde ayni ve nakdi yardımlarımız devam edecek. İl Emniyet Müdürlüğü tarafından kayıt altına alınanlara sağlık, eğitim ve vakıf hizmetlerinden yararlanmaları için özel kişi bilgilerini içeren bir belge verilerek, işlemlerin kolaylaştırılması sağlanacaktır" diye konuştu.

Siirt'e yeni gelen Suriyeli vatandaşların İl Emniyet Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV)'na bildirilmesi gerektiğini bildiren Pala, Türkçe ve Arapça bildirilerin hazırlanacağını vurgulayarak şöyle konuştu:

"Suriyeli vatandaşlar için İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından misafir öğrenci kabulü yapılacak. Barınma sorunları ile ilgili çalışmalar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığınca koordineli bir şekilde yürütülecek. Komisyonda bulunan kamu kurum ve kuruluşları haftada iki kez durum değerlendirmesi yapacaklar. Suriyeli vatandaşların bilgilendirilmesi amacıyla Türkçe ve Arapça bildiri hazırlanacak. Müftülüğe Cuma hutbelerinde vaaz şeklinde Suriye vatandaşlarına yönelik bilgilendirme amaçlı açıklamada bulunulacak. Toplanacak ayni yardımlar Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü depolarında tutulacak ve bu yardımlar kayıt altına alınarak, ihtiyaç sahibi Suriyeli vatandaşlara dağıtılacak."

Yapılan toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Sabri Özdemir, İl Afet ve Acil Durum Müdür Vekili Cahit Akkoyun ile Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Muhammet Doğan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hifzullah Canpolat, Türk Kızılayı Siirt Şube Başkanı Yener Tanık ve diğer kamu kurum temsilcileri katıldı.

Haber okunma sayısı: 1054

Haberin etiketleri:

suriye, siirt valiliği, mustafa pala

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR Tüm Yorumlar

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

SİİRT - Hava Durumu

SIIRT

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı